a

Lorem ipsum dolor amet, modus intellegebat duo dolorum graecis

Follow Us
  /  Bebek Masajı

Masaj bebeğinizle paylaşabileceğiz harika bir hediyedir. Bebek masajı dünyada birçok kültürde farklı rahatsızlıkları, duygusal ihtiyacı ve rahatlamayı sağlamak için kullanılmış bir sanattır. Araştırmalar bebeklerin ten temasına olan ihtiyacının, gıda ihtiyacından bile öte olduğunu göstermektedir. Bebeklerin doğumdan itibaren en gelişmiş duyuları dokunmadır. Bebeğinizin bu duyusunu sevgi dolu dokunuşlarla uyardığınızda onunla çok farklı bir iletişime geçersiniz – ona onu sevdiğinizi, size güvenebileceğini ve bu kocaman dünyada güvende olduğunu hissettirebilir, bunu doğduğu andan itibaren yapabilirsiniz.

Herkesin dokunma ve masaj yapma becerisi vardır – bunu yapabilmek için özel bir eğitime ihtiyacınız yoktur. Bebek masajı eğitimi dokunmanın doğal gücünü bilinçli ve doğru yansıtmanızı sağlayacak bir metottur. Bebek masajı bebeğinizi daha iyi gözlemleme fırsatı yaratacağı için, bebeğinizi daha iyi tanımanıza, onu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede bebeğinizle güvenli bir bağ kurar, gelecek için mutlu, özgüveni yerinde bir birey olmasının temellerini atarsınız.

Neden Baby Touch masaj eğitimi?
Baby Touch masaj eğitimi Blossom & Berry ve Holistik Terapistlerin Uluslararası Enstitüsü tarafından akredite edilmiştir. İsveç masajı, Hint masajı ve refleksoloji yöntemlerinin eşsiz kombinasyonu ile tasarlanmış ders programı arzu edilirse bireysel ya da grup halinde alınabilir.

Derslerde ebeveynler masajı kendi bebeklerinde yaparak hem teknikleri uygulamalı öğrenirler hem de bebekleriyle aralarındaki bağı güçlendirirler.

Bebek masajı eğitimi haftada bir yapılan 90 dakikalık seanslarla dört haftada tamamlanır. Şehir dışından gelenler için ise tek seansta tamamlama opsiyonu da sunulmaktadır. Grup eğitimleri, eğitimin verimi açısından en fazla 5 katılımcıyla sınırlıdır.

Gazlı bebeklere özel, sadece karın bölgesine uygulanan masaj eğitimi tek seansta verilmektedir.

Masaj dersine gelirken lütfen rahat kıyafetler giyin ve yanınızda bir adet havlu getirin. Masaj dersinden sonra bebeğiniz acıkacaktır, eğer emzirmiyorsanız yanınıza formül süt almayı unutmayın.

Bebek masajının faydaları;

 • Lenfatik sıvının dolaşımını sağlayarak bağışıklık sisteminin gelişmesini destekler,
 • Duyusal farkındalığı ve koordinasyonun temel taşlarının atılmasını sağlar,
 • Vücutta dolaşımı hızlandırarak artık maddelerin atılmasına yardımcı olur,
 • Karın bölgesine yapılan masaj tüm sindirim sistemini destekler,
 • Tüm vücutta yapılan masaj kas gelişimini destekler,
 • Hastalık durumunda – hırıltılı nefes, tıkalı burun, diş ağrısı gibi durumlarda uygulanacak hususi masaj yöntemleri ile bebeğinizi rahatlatır,
 • Kullanılan yağlar (alerjen, kanserojen olmayan, tercihen E vitamin takviyeli, sopuk sıkım, organik bitkisel yağlar) bebeğin hassas cildini nemlendirir, dış etkenlerden korunmasına yardımcı olur. İlk derste Baby Touch Üzüm çekirdeği yağı hediyemizdir.
 • Anne-bebek, baba-bebek bağı için önemlidir. Henüz bu bağ kurulmadıysa kurulacak, kurulduysa da güçlenecektir. Bebeklerin en gelişmiş duyusu olan dokunma sayesinde, nöronlar arası yeni bağlantıların kurulmasını, kurulan bağlantıların myelin kılıfının kalınlaşmasını destekleyerek güçlenmesini sağlar.
 • Bebeğinizin fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimini destekler.

Prematüre ve farklı ihtiyaçları olan bebekler için bebek masajı
Bebek masajı şüphesiz tüm bebekler için faydalıdır ancak araştırmalar prematüre bebekler için çok daha fazla fayda sağladığını göstermekte. Perinatal nörobilim uzmanı Nils Bergman’a göre;

‘’Duygusal zeka annenin ilk şefkatli dokunuşu ile beyinde gerçekleşen bağlantılarla oluşmaya başlar. Göz teması, bağlanma, sevgi ve güven, sosyal zekanın başlangıcıdır. Duygusal zeka ve sosyal zekanın aynı anda gelişimi ileriki hayatında kuracağı tüm ilişkiler için temel oluşturacaktır. Yaşamın ilk dakikalarında hem duygusal hem de sosyal zeka için beyinde çalışmalar başlamaktadır.’’ Nils Bergman aynı zamanda ‘Kangaroo Care’in kurucusudur.

‘’Çıplak bebekleri, çıplak annelerinin vücutlarına sardığımızda, anne rahmindeyken hissettikleri sıcaklığı ve güveni tekrar yakalayabiliyoruz. Son bir milyon yıldır yenidoğan bebekler ancak bu sayede hayatta kalabilmiş, sağlıklı bir hayat sürebilmiştir. Dokunulma ihtiyacı DNA’mızda var. Doğumdan sonra ana rahmini taklit etmek sinir sisteminin matürasyonunu destekler. Bu sayede doğumdan sonra dünyaya alışma süreci daha kademeli olacağı için kolaylaşır.’’ Nils Bergman’ın burada söyledikleri aynı zamanda Dr. Harvey Karp’ın yaptığı çalışmalarla da desteklenmektedir.

1986 yılında, The Touch Research Institute kurucusu Dr. Tiffany Field tarafından yapılan araştırmanın sonuçları bugün İngiltere ve Amerika’da birçok NICU’da kadrolu bebek masajı uzmanının yer almasına sebep olmuştur. Günde 3 defa 10 dakika masaj yapılan prematüre bebeklerin, yapılmayan gruba oranla

 • %47 daha fazla kilo aldığı gözlemlenmiştir.
 • Kuvözden ve hastaneden 6 gün erken taburcu olmalarını sağlamıştır.
 • Doğumdan 8 ay sonra bile motor ve bilişsel gelişiminin daha iyi olduğu saptanmıştır.
 • Genel anlamda iştahta ve uyku kalitesinde artış gözlemlenmiştir.

Farklı ihtiyaçları olan bebekler için masaj farklı bir önem taşımakta. Hipertonus, hipotonus, Serebral Palsi ve Down Sendromlu bebeklerin kaba motor becerileri ve kas gelişimi için bebek masajı oldukça faydalıdır. Erken teşhis otizmde ise yapılan araştırmaların sonuçları çok şaşırtıcı. Masaj esnasında yapılan duyusal entegrasyon sayesinde beynin ‘haritasını’ değiştirmenin mümkün olduğunu ve bu sayede otizm bulgularının büyük bir ölçüde silinebileceği iddia edilmekte. http://www.qsti.org/

Bebek masajı S.S.S.
Bebek masajı sizin bebeğinizi tanımanız için çok özel bir zamandır. Bebeğinize sarılma, öpme, dokunma dürtüsü içgüdüseldir – masaj yapmak konusunda temel bilgileri edindikten sonra kendi yaratacağınız masaj rutini sizin ve bebeğiniz için en doğrusu olacaktır. Unutmayın ki masaj sadece bebeğinizi sakinleştirmek, uykularını, beslenmesini düzene sokmak için değildir; kurulan güvenli bağ ile bebeğinize sevmeyi ve sevildiğini de öğretmek içindir.

Genel tavsiyeler

 • Masaj ve yoga yapmadan önce bebeğinizin sağlıklı ve keyfinin yerinde olduğundan emin olmalısınız.
 • Herhangi bir masaj yağını kullanmadan önce bebeğinizin kolunda yama testi
  yapmalısınız.
 • Masaj seanslarından önce bebeğinizden izin istemeyi ASLA unutmayınız ve seans süresince onun vereceği işaretleri takip ediniz.

Bebeğinizin bu hayatta en çok sevdiği kişi sizsiniz ve sizinle vakit geçirmek onun çok hoşuna gider. Masaj ve yoga onunla muhteşem bir iletişime geçmenize yardımcı olacaktır. Artık geriye sadece tadını çıkarmak kalacaktır…

Bebeklere doğdukları andan itibaren masaj yapabilirsiniz. Bu masaj ilk etapta okşama benzeri dokunuşlarla yapılmalıdır. Yenidoğan bebekler sizin dokunuşlarınızla kendini güvende hissedecektir. Bebeğiniz 8 haftalık olduktan sonra masaj süreleri ve dokunuşlarınızla uygulayacağınız baskı artış gösterebilir. Eğer bebeğinizin daha erken profesyonel masaj alma ihtiyacı yoksa 8 haftalıkken bireysel ya da grup masajı eğitimi alabilirsiniz. Özel ihtiyaçları olan bebekler için ya da 8 haftalıktan küçük bebekler için grup dersleri uygun değildir, bireysel olması daha doğru olacaktır.

Bebeklerin cildi çok hassastır bu sebeple doğumdan sonraki ilk 6 hafta masaj yağı kullanılmamalıdır. Hindistancevizi yağı çok güzel, hafif bir yağdır. Organik ve soğuk sıkım olmasına dikkat edin lütfen. Masaj dersi aldığınızda Baby Touch Üzüm Çekirdeği masaj yağı size hediyemizdir. Kendine has ağır kokusu olmayan, ellerine masaj yaptıktan sonra ağızına ellerini ağızına götürmesinde sakınca olmayan ve alerji yapmadığı bilinen bir yağdır. Kullanacağınız yağın türü ne olursa olsun, her şişede, ilk kullanımdan önce yama testi yapılması çok önemlidir.

Yapılan araştırmalar, zeytinyağının bebek cildi için kesinlikle doğru bir seçim olmadığını göstermektedir. Baine-Marie usulü ısıtsanız dahi zeytinyağının asit dengesini düzeltmeniz mümkün değildir.

Bebeğinize uyku ritüeli dışında masaj yapmak isterseniz en uygun zaman uykusunu aldıktan sonra ve beslenmesinden 30 dakika sonra olacaktır. Eğer uyku ritüelinde masaj yapmak istiyorsanız banyodan sonra yapabilirsiniz. Bebeğinize masaj yapmadan önce ondan izin almayı lütfen unutmayın.

Bebeğiniz keyif aldığı sürece uzatabilirsiniz. Siz kendi bebeğinizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz. Rahatsız olduğunu, sıkıldığını hissettiğinizde/gördüğünüzde durmalısınız. Unutmayın, mutlu bir bebeğe yapacağınız 1 dakikalık masaj, huzursuz bir bebeğe yapacağınız 10 dakikalık masajdan çok daha kıymetlidir.

Hiç endişeniz olmasın. Belki pozisyon onu rahatsız etmiştir, belki de uykusu gelmiş, karnı acıkmıştır. Her zaman bebeğinizin sizi yönlendirmesine izin verin, belki de sadece canı masaj istemiyordur.

Düşme tehlikesi veya benzer tehlikeler olmayan her yerde masaj yapabilirsiniz. Yuvarlansa bile düşmeyeceği tek zemin yer olduğu için biz genellikle yerde yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer beliniz hassassa o zaman kendi yatağınızda da yapabilirsiniz ama unutmayın, bebeğiniz henüz dönemiyor olsa bile, onu iki saniye tek bıraktığınız o anda öğreneceği tutabilir. Işıkları loş tutup oda ısısını az yükseltebilirsiniz. Telefonunuzu/televizyonu kapatıp bebeğinize tüm dikkatinizi verebilirsiniz.

Bebeğiniz ne zaman isterse. Dokunmaktan, sevgiyle şımartmaktan korkmayın – fazla yapılan bir masajın nasıl bir zararı olabilir ki? Eğer mümkün olursa her gün biraz masaj yapmaya çalışın – belki uyku rutinine dahil etmek isteyebilirsiniz, belki de gündüz aktivitesi olarak yapmak isteyebilirsiniz. Her bez değişiminde bile kısa bir bacak masajı ya da ayak masajı yapabilirsiniz.

Bebeğinizin fiziksel aktivitesi arttığında dokunulma ihtiyacı bitmiyor. Hareketli bebekler de masajdan zevk alırlar – masajdan zevk almanın yaşı yoktur. Büyüyen bebeğinizin ihtiyaçları doğrultusunda belki farklı şarkılar, eğlenceli müzikler ve farklı hareketleri de dahil etmeniz gerekebilir.