BEBEĞİM NEDEN UYUMAK İSTEMİYOR?

Uyku ve Rutin seminerimize katılanlar bilirler, ben her zaman deliksiz gece uykusunun önemini vurgularım.  Fakat gündüz uykuları da önemlidir.  Bebeğinizin pilini şarj eder ve günü mutlu, huzurlu tamamlamasına, güzel beslenmesine ve güzel oynamasına vesile olur.  O gündüz uykuları biz, yetişkinler için de çok önemlidir – fazlasıyla hak ettiğimiz molamızdır onlar!

Kimi bebek, gece uykusuna kolaylıkla geçerken, gündüz uykularında sıkıntı yaşayabilir – sebebi çok basit olabilir..

Yorgun olmayabilir: Tekerleği tekrar icat etmenin faydası yok – sebep bu kadar basit olabilir.  Eskiden uyuduğu saatler, artık geçerli olmayabilir.  Bebeğiniz büyüdükçe sahip olduğu rutin de değişecektir.  Sadece uykusu değil, beslenme aralıkları da değişmelidir.  Uyanık olduğu saatler artmalıdır.  Bebeğinizin yaşına, kilosuna uygun bir rutini olmalı.

Aşırı yorgun olabilir: Kulağa saçma geliyor öyle değil mi?  “Madem aşırı yorgun, o zaman uyusun” dediğinizi duyar gibiyim.  Bebekler çok yorulduklarında uykuya geçmekte, uyuduklarında ise uyku döngülerini tamamlamakta zorlanırlar. Eğer bir önceki uykuyu kaçırmışsak ya da gece uykusunu geciktirdiysek bebeğimiz uykuya geçmekte zorlanacaktır.  Mutlaka takip ettiğiniz bir rutininiz olmalı.  Bu rutine askeri rejim ile uygulamak zorunda değilsiniz – 30 dakikalık aksaklıklar dünyanın sonu değildir!

Bebeğiniz uyuması için ortam müsait değildir: Bebeğiniz neredeyken uyumayı reddediyor?  Çok mu gürültülü bir ortam, çok mu ışık var, çok mu sıcak/soğuk ya da dikkatini çeken çok unsur mu var? Bu soruları kendinize sormanızda fayda var.  Yenidoğanlar ve 1-2 aylık bebekler hemen hemen her yerde uyuyabilirlerken, gelişimleri doğrultusunda artık uyuyamamaya başlarlar.   Bir süre uykuyu davet edecek bir ortam tercih etmeniz doğru olacaktır.

Aç olabilir:  Hedefimiz uyku olunca, aslında bu kadar kolay bir çözüm aklımıza dahi gelmeyebilir.  ALSA beslenme ve uyku ilişkilendirilmemeli ancak aç olan bir bebekten uyumasını da bekleyemeyiz.  Cevabımız yine rutin.  Doğru bir rutini olan bir bebek, gün içinde belirli aralıklarla beslenir, belirli aralıklarla uyur.  Bu sayede aç olmadığından emin olabiliriz.

Bebeğimiz uyumayı bilmiyordur:  Bu da kulağa saçma geliyor öyle değil mi?  Nasıl bilmez?  Gerçekten de bebekler uyumayı bilmezler – biz öğretiriz.  Öğretirken de maalesef kolaya kaçarız…kucakta/ayakta/battaniyede sallamalar, pusetle ya da kucakta evde koridorları arşınlamalar..memede, omuzda uyutmalar…Bu noktada bebeğinizin bir suçu yoktur – suç tamamen sizin, SİZ böyle uyumayı öğrettiniz!  Bir yetişkinin yardımı olmadan uyumayı öğretmeniz gereklidir.

Bu alanlarda sorun yaşıyorsanız, UYKU & RUTİN SEMİNER’imize katılabilirsiniz.

No Comments

Enroll Your Words

To Top