a

Lorem ipsum dolor amet, modus intellegebat duo dolorum graecis

Follow Us
  /  Aylık Gelişim   /  1 Aylık Bebekler

1 Aylık Bebekler

  • Bebeğiniz her gün biraz daha güçleniyor. Kafasını kısa sürelerle dik tutmaya başlar, siz yine de başını desteklemeye bir süre daha devam ediniz.
  • Görme ve duyma becerileri hızla gelişmektedir ve bu sebeple etrafında olup bitene daha çok dikkat etmeye başlar. Kucakta yüzü dışa gelecek şekilde evi gezin – ona odaları tanıtın, bırakın seyretsin.
  • Bebeğiniz daha yeni yeni kollarının ve bacaklarının farkına varmaya başlıyor. Bu farkındalığı desteklemek için masaj ve yoga yapabilir ve oyunlar oynayabilirsiniz. Bebeğinizin kollarını havaya kaldırıp “bebeğim ne kadar da büyümüş” diyebilir ya da ayak parmaklarıyla “Bu tutmuş, bu yolmuş, bu pişirmiş, bu yemiş, bu da hani bana, hani bana demiş” oynayabilirsiniz.
  • Artık bebeğiniz sizi gördüğünde heyecanını agu’larla ifade etmeye başlayacaktır. Bu konuşma çabalarını yanıtsız bırakmayın. Bebeğinizi, yatağınızın ya da bir koltuğun üstünde yüz üstü yatırın. Onun göz seviyesine inin ve onunla konuşun. Çıkardığı sesleri taklit edin, heceler çıkarın. Bu oyunla hem boyun kaslarını hem de konuşma becerisini güçlendireceksiniz. Duygusal açıdan bebeğinizi tatmin etmeniz de cabası!
  • Bebeğinizin göz hizasında tuttuğunuz oyuncaklar onun ilgisini çekecektir, hatta kolunu almak istercesine uzatabilir ancak eli yumruk şeklinde sıkılıdır ve kavrayamaz.
  • Bebeğiniz uyanıkken evde görmeniz gereken işleriniz varsa mutlaka onunla konuşmaya devam edin ya da şarkı söyleyin – odanın diğer ucundan sesinizi duymak hoşuna gidecektir.
  • Farklı müzikler dinletin, bazı müzikleri diğerlerine tercih edecek, bunu da size bir şekilde ifade edecektir!

Paylaştığımız bu bilgilerin yanısıra, Fiziksel, Zihinsel, Sosyal ve Sözel gelişim alanlarında daha kapsamlı bir eğitim de sunmaktayız.

Post a Comment