• yoga_banner_2

BEBEK YOGASI

Bebek yogası nedir?

 

Bebek Yogası aslında yetişkin yogası prensipleri üzerine kurulmuştur; nefes alma ve verme, esneme ve rahatlama.  Bebek yogası eğitiminde bebeklere uyarlanmış Hatha yoga hareketleri öğretilmektedir- bebeğin esnemesini, hareket etmesini ve kendi vücutlarını keşfetmesini sağlar.  Derse katılan anneler de hafif esneme hareketleri yapar ve doğum sonrası iyileşme süreçlerini hızlandırırlar.  Yoga beyin ve bedenin dengesidir ve yapılan hareketler sayesinde dolaşım sistemi, sindirim sistemi, kas ve iskelet sistemi desteklendiği gibi duyusal entegrasyonda sağlanır.  Bebek yogası ile bebeğinizin gelişimini muhteşem bir şekilde destekleyebilirsiniz – kaslarını, koordinasyonunu ve dengesini geliştirmenize yardımcı olabilirsiniz.

 

Yoga derslerinde anneler yoga hareketlerini kendi bebekleri ile uygulamalı olarak öğrenirler.  Baby Touch Yoga eğitimi haftada bir yapılan 90 dakikalık seanslarla dört haftada tamamlanır.  Grup eğitimleri, eğitimin verimi açısından en fazla 5 katılımcıyla sınırlıdır.

 

Yoga derslerine gelirken lütfen rahat kıyafetler giyin, sizin de rahatlamanız için birkaç esneme hareketi yapacağız ve yanınızda bir adet havlu getirin.  Yoga derslerinden sonra bebeğiniz acıkacaktır, eğer emzirmiyorsanız yanınıza formül süt almayı unutmayın.

 

Bebek yogası ne değildir?

 

Birçok farklı merkezde anne-bebek yogası eğitimi alabilirsiniz.  Bebek yogası, anne-bebek yogası derslerinden farklıdır.  Anne-bebek yogası derslerinde de güvenli bağ güçlendirilir fakat yogayı yapan kişi annedir. Bebek, anne yoga yaparken ona eşlik eder.

 

Bebek yogasının faydaları nelerdir?

 

Bebek masajı bölümünde saydığımız faydaların birçoğu yoga için de geçerlidir.

  • Anne-bebek arası bağın kurulması/güçlenmesi,
  • Lenfatik sıvının dolaşımı ve drenajı,
  • Kas ve iskelet sisteminin güçlenmesi,
  • Sindirim sisteminin desteklenmesi,
  • Duyusal entegrasyon,

Bebek masajı derslerine göre bebek yogası dersleri çok daha aktiftir.  Esneme hareketleri, daldırmalar (dip), sallamalar (swing) ve dans gibi hareketler de içerdiği için vücutta farklı sistemlerin de gelişimini desteklemektedir.

Yoga ile desteklenen vestibüler, proprioseptif ve somatosensör sistemleri, güçlenen kas yapıları ve farkındalıkla, bebekler bilinçli hareket etmeyi öğrenirler.  Bu sayede denge kurma, koordinasyon, güç, esneklik konusunda daha başarılı olan minik yogi ve yoginiler, büyüdüklerinde birçok spor dalında başarılı oluyor, sağlıklı yaşama doğru garantili adımlarla ilerliyorlar.

 

 

 

Class Activities

Category:

Date : 24 Ara 2016

To Top