BEBEĞİM KATI GIDALARA HAZIR MI?

Bu aralar bir çok danışanım katı gıdalara başladı.  Kimi 6. ayını doldurdu, kimi ise daha 4. ayında…Bebeklerin katı gıdalara çok erken başladıklarını gördüğümde tüylerim inanın diken diken oluyor!  Eninde sonunda katı gıdalara başlanacak, nedir bu telaş?

“Bu ay kilo alımı az olduğu için, doktorumuz katı gıdalara başlamamızı önerdi.”  Burada doktorlara saygısızlık etmek istediğim en son şey.  Ancak kolaya kaçıp hemen katı gıdalara geçmeden önce, emzirme sıklığı hakkında bilgi edinip, hata yapılıyorsa, önce onu düzeltmek daha doğru olacaktır.

Eğer bir bebek atıştırır gibi, kısa kısa, sık sık süt emiyorsa kilo alımı düşük olacaktır.  İlk önce öğünlerde tam doyacak şekilde süt emmeyi öğretmek, 4 saatlik bir beslenme programına geçmek gerekir.  Ya da anne sütü kafi gelmiyorsa formül süt ile takviye yapma yolunda gidilebilir.  Bu durumlarda zaten kilo alacaktır..katı gıdalara da erken başlamak zorunda kalmayacaktır.

Bebeklerin katı gıdalara erken başlamasına neden bu kadar karşıyız?
Öncelikle, bağırsakları henüz katı gıdaları hazmetmeye hazır değildir.  Bu yüzdendir ki ilk 6 ay sıvı beslenme düzenine devam etmek gerekir.  Katı gıdalara erken başlamak sindirim sıkıntılarının dışında, alerjilere, solunum yolu sıkıntılarına, kabızlığa sebep olabilir.

Bebeğinizin katı gıdalara hazır olduğunu anlamanın yolları nelerdir?
– Kilosu doğum ağırlığının iki katına çıktı mı?(7-8kg oldu mu?)
– Destek almadan başını dik tutabiliyor mu?
– Az destek ile tek başına oturabiliyor mu?
– Çiğner gibi yapıyor mu?
– Sizin yediklerinize ilgi duyuyor mu?

Bebeğinizin katı gıdaya hazır olduğunu düşünmenize neden olacak yanlış işaretler nelerdir?
– Ellerini yumruk yapıp ağzına götürmesi.
– Eskiden güzel uyurken birden geceleri uyanmaya başlaması (hızlı büyüme dönemi olabilir)
– Daha sık beslenme isteği (yine hızlı büyüme dönemi olabilir)
Bunlar büyümekte olan bebeklerin yaptıklarıdır, katı gıdalara hazır olma belirtileri değildir.

Doğru bilinen yanlışlar;
– Demir için pekmez çok tercih edilen bir üründür.  Şeker oranına bakacak olursak, biz Baby Touch olarak pekmezi uygun bulmuyoruz.  Pirinç maması (süt içermeyen), yulaf ezmesi demir alımını artırdığı için tercihimizdir.  Hazırlarken anne sütü ile hazırlayabilirsiniz.
– Ülkemizde yoğurda çok erken başlanır – yoğurt faydalı bir üründür orası tartışılmaz ancak Baby Touch olarak 9 aydan önce verme taraftarı değiliz.
– Yine demir açısından zengin olan ıspanağa dikkat.  Ailede böbrek taşı öyküsü olanlar, oksalat içeriği açısından ıspanak, pazı, karalahana, pancar gibi sebzeleri bebeklerine ölçülü vermelidirler.

Son olarak tüketilmesi gereken miktarlara bakalım;
– 6 aylık bir bebek günde 700ml-950ml arası formül süt ya da anne sütünün yanı sıra yavaş yavaş artırılması şartıyla, katı gıda eklenir.  Bir günde 100cc’ye kadar (meyve/sebze püresi) katı gıda tüketebilir. Buna yavaş yavaş pirinç ya da yulaf ezmesi eklenebilir (100cc püreye 3 çorba kaşığı kadar).
– 1 yaşında ise bu miktar 500ml-700ml arası formül süt ya da anne sütü ve bir o kadar da katı gıda tüketmelidir.  Oran yarı yarıya olmalıdır.

Baby Touch olarak, 0-6 ay sıvı beslenme düzeni ve 6-12 ay katı gıdalara geçiş ve alışma süreci için 2 farklı beslenme seminerimiz bulunmaktadır.  Daha fazla bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

No Comments

Enroll Your Words

To Top