ANNE OLDUĞUM İLK GÜN …

4 Ağustos 2010, saat 10:14… ben artık anneyim!

Doğar doğmaz ağlamaya başlayan bebeğim, benimle göz göze geldiği anda ağlamayı kesip “demek ki benim annem sensin” der gibi minik gözlerini gözlerime kilitledi…Sanırım o anda yaşadığım yoğun duyguları kelimelerle anlatmak mümkün değil. Sonra ilk öpücük…

Kızım Mayla, anne karnında vaktinde dönmedi, sonra da zaten dönmesi için yer kalmamıştı ve sezaryen ile doğum yaptım. Gece 11 gibi yanımdaki beşikten garip sesler gelmeye başladı, bir de ne göreyim, Mayla mosmor olmuş, nefes alamıyordu..O anki panikle yataktan fırladım, bebeğimi kucağıma alıp, iç güdüsel olarak ters çevirip sırtını sıvazlamaya başladım..hemşireleri çağırdık ve ciğerlerindeki fazla suyu aldılar… Hamileliğim boyunca okuduğum onlarca kitapta, internetten yaptığım araştırmalarda hiç böyle bir şey yazmıyordu..panikledim!

Eve döndüğüm ilk gece, elimde patlamaya hazır bir bomba tutuyor gibi hissediyordum..yalnızdım..hiç bir şey bilmiyordum..korkuyordum. Keşke kullanma kılavuzu ile doğsalar dediğim ilk geceydi!

Eşimle bebeğimizin gazını çıkarmaya çalışıyoruz, altını kontrol ediyoruz, besliyoruz ama yok, sürekli ağlıyor…meğer benim sütüm yaşadığım o panikle kesilmiş! Emzirdiğimi zannediyormuşum! Haliyle Mayla, sarılık oldu ve hastaneye döndük. Hastanenin süt sağma makinesiyle sütümü kontrol ettiğimizde ne acı ki bir damla bile gelmemişti. Formül süt ile büyüttük Mayla’yı.

Mayla 3 haftalık oldu veee her gece kurulu saat gibi 18:30-21:30 arası ağlamaya başladı…herkesin korkulu rüyası: Kolik. 4 farklı doktora gittik, hepsi;100 günlük olunca biter, alın bu damlayı, bu şurubu kullanın deyip yolladılar…100 günlük olmasına daha 79 gün vardı!! Mayla ağlıyordu, ben ağlıyordum! İşte bu dönemde Dr. Harvey Karp’ın mucizevi yöntemiyle tanıştım ve Mayla’nın koliği yok oldu!

Günümüzde artık yeni anneler, bebeğin anneannesi ve babaannesinden uzak olabiliyorlar ya da benim gibi “modern” anneler “eski” fikirlere çok da açık olmayabiliyorlar – sebep ne olursa olsun, yeni anneler eski zamanlara göre bebek büyütürken çok daha yalnızlar ve desteğe ihtiyaçları var.

 

Herkes benim yaşadıklarımı yaşayacak diye bir şey olmasa da, kendi tecrübelerimi göz önünde tutarak, “Ben neyi bilseydim hayatım kolaylaşırdı?” sorusu ile yola çıktım ve uzun ve emek isteyen bir serüven olan İngiltere ve Amerika’da aldığım eğitimlerim sonucu yaklaşık bir sene önce Baby Touch isimli bir eğitim merkezi açtım. Ve burada danışmanlık hizmeti veriyorum.
www.facebook.com/babytouch.com.tr

No Comments

Enroll Your Words

To Top