Renkli, canlı kitaplar dikkatini çekecektir. Sayfaları çevirmek hoşuna gidecektir. Sayfaları teker teker çevirmesini beklemeyin. Kulakçıklı kitaplar, dokunmalı kitaplara bayılacaktır.
Bebeğiniz basit yönergeleri anlar. Uygular mı? Orası tartışılır. ‘’hayır‘’,‘’olmaz’’ kelimelerini sadece tehlikeli durumlara saklayın. Bebeğiniz sizi işine geldiği zamanlar duymazdan gelecektir. Sabahtan akşama kadar hayır demek istemezsiniz. Dikkatini farklı bir yöne çekmek daha doğru olacaktır. Bugün söylediğinizin tamamını yarın hatırlamayacak olsa da bebeğinize limitleri öğretmeye başlayabilirsiniz. Kedinin kuyruğunu çektiğinde mesela bebeğinizin göz çevresine inip, gözlerinin içine bakarak ‘’ hayır kuyruğunu çekmiyoruz‘’ demeli . Sonra yumuşakca okşamayı öğretmeli. Bu örnek sadece kediler için geçerli değil elbette.
‘’Topu getir‘’, ‘’kaşığı al‘’ gibi yönergeleri anlayabilir, isterse uygulayacaktır.
Ayakta durma ve yürüme becerisini geliştirmek için iyi bir aktivitedir. Bebeğinizi yatağınızın ortasında ayağa kaldırın. Zıplamasına yardımcı olun, ayaktayken yukarı kaldırın ve tekrar ayakta duracak şekilde indirin. Bebeğiniz bacak kaslarını geliştirken, sizde kol kaslarınızı geliştirebilirsiniz.
Top tüneli; 2 mutfak rulosunu birbirine bantlayın, uzun bir tüneliniz olsun. Misketten biraz daha büyük topları tepesinden atın, aşağıdan yuvarlanmasını seyredin. Birkaç kitap istifleyin ve tünelinizi üstüne yerleştirin dik olunca top hızlanacak, yatay olunca yavaşlayacaktır. Bebeğiniz topları attıkça çok eğlenecektir. İnce motor, sebep sonuç ilişkisi için faydalı bir oyun.
Ailecek oynayabileceğiniz bir oyun. Saçma ama etkili – kaba motor becelerini geliştirir. Anne –baba – bebek malzeme bu. Anne baba yerde sırt sırta durur. Bebeğiniz ikinizin arasına girmeye çalışacak, itecek, çabalayacak (azıcık yardım edin) Aranıza girmeyi başardığında hemen dönüp onu aranızda sıkıştırın ve gıdıklayın. Oyunu öğretmek için bebeğiniz ve siz başlayın, baba araya girsin.
Küçük ben; İnce motor becerileri, Baby Alive bebeği, kıyafetli, bezli. Siz bebeğinizin altını değiştirirken o da kendi bebeğin altını değiştirsin. Banyo ya hazırlanırken o bebeğini soysun, sizde onu.
Su‘lu boya; el –göz koordinasyonu. Boya fırçası, bir kap su, siz bahçede / balkonda işlerinizi yaparken bebeğiniz saatlerce ona verdiğiniz görevi yapabilir.
Duvarda bir alan belirleyip bu şekilde burayı boyamanı istiyorum deyin. Sizin için bir görev yapmak onu çok mutlu edecektir.
Yastıktan dağ; evde ne kadar yastık, kırlent varsa toplayıp bir dağ yapın ve bebeğiniz bu dağa tırmanırken ona minimum destek atın.
Kışın ortasında plaj keyfi. Bebeğiniz niye plaj oyunlarından mahrum kalsın ki? Bebeğinizin odasını 26 derece sıcaklığa getirin ve mayosunu, şapkasını giydirin. Yere muşamba örtü serin ve kum oyuncaklarını ortaya çıkarın. Muşambanın üstüne bulabildiğiniz kadar steril kum, bulamazsanız birkaç kg irmik dökün. Kova, kürek oynayın. Kullandığınız irmiği tekrar poşetleyin, 6 yaşına kadar çok kullanacaksanız.

To Top