• Bu ay bebeğinizin çıkardığı sesler daha çok kelimelere benzemeye başlıyor.
 • Onu dikkatle dinleyin ve söylediklerine cevap verin. Onu konuşmaya teşvik edin.
 • Eğer bebeğiniz emekliyorsa evdeki eşyalara (veya bacağınıza) tutunarak ayağa kalkmaya çalışacaktır. Aktif bebekler bu aşamada ellerinden tutulduğunda yürümeye başlayabilir.
 • Bebeğiniz artık sosyalleşmeye başlar. Yeni tanıştıklarına bile kocaman gülümser. (Eğer bebeğiniz biraz huysuzsa yabancılama bir süre daha devam edecektir)
 • Kapıya doğru gittiğinizde el sallamaya başlar.
 • Bir birey olma yolunda hızlı adımlar atmaya başlar. Pusetine otururken ya da mama sandalyesine otururken isyan edebilir.
 • Daha önce korkmadığı şeylerden korkmaya başlayabilir. Çalan kapı zili, telefon bile. Böyle bir şey olduğunda tek yapacağınız şey onu rahatlatmak ve yanında olmaktır. Bu dönem yakında bitecek.
 • Bebeğinizle konuşmanız her zamankinden daha da önem kazanır artık. Aynı kelimeleri defalarca söylemekten bıkmayın, yılmayın. Bebeğiniz biberonunu gösterip ‘’bibibi‘’ diyorsa ‘’Evet tatlım o senin biberonun” diyebilirsiniz.
 • Bebeğinizin konuşma becerilerini geliştirmek için onunla sohbet edin. Konuşacak bir şey bulamasanız bile ona o sırada ne yaptığınızı anlatın. ‘’şimdi akşam yemeği için soğanları doğruyorum” “kıyafetlerimizi yıkamam gerekiyor, beyazları, renklileri böyle ayırıyoruz” gibi.
 • Bebeğinizin iyi gelişmesi için anne – baba – çocuk grupları, anne – çocuk grupları, bebek jimnastiği, bebek masajı, bebekler için yüzme gibi pek çok olanaklar vardır. Ancak her gün yeni bir kursa yetişmek için bebek uykusundan uyandırılmasın. Acele arabaya atlayıp cıyaklayan bebek eşliğinde oradan oraya koşuşturuluyorsa erken gelişim desteği kısa süre içinde tüm aile için erken sırtlanmış bir yüke dönüşebilir. Çocuğunuzun en iyi şekilde gelişimi kendini sizin yanınızda rahat ve güvende hissetmesine bağlıdır. 2 den fazla sabit randevu içermeyen haftalık program yapın.
 • Eğer fırsat verirseniz, giydirilirken size yardımcı olabilir.
 • İstediği eşyaları gösterir.
 • Oyuncak direksiyon – düşsel oyun sağlar.
 • Çubuklu tak tak; el – göz koordinasyonu için önemli bir oyundur. 2 tahta kaşık, uzun silindir kutular, kalem ya da tahta çubuk. Bebeğinizin her eline birer kaşık yerleştirin. Ellerini tutarak tahta kaşıkları birbirine vurarak tak tak yapın. Bebeğiniz kendi kendine denerken ilk etapta denk getiremeyebilir ancak ilk ses çıkardığı saniye elinizde kamera ile hazır olun. O sesi kendi çıkardığını anladığında sevinçten deliye dönecektir.
 • Sebze kulesi; ince motor becerileri , el – göz koordinasyonu için eğlenceli bir oyundur. İhtiyacınız olan malzemeler; havuç, brokoli, patates, taze fasulye yumuşak olana kadar haşlanmış, parmak parmak doğranmış.

Bebeğinizi mama sandalyesine oturtun ve sebzelerden bir kepçe bebeğinizin önüne, bir kepçe kendi önünüze koyun. Önce hem onun önündeki sebzeleri hem de kendi önünüzdeki sebzeleri tiplerine göre ayrıştırın. Sonra kendi önünüzdeki sebzelerden kalın olanlarıyla bir kare yapın. (kuleniz için temel olacak) ve diğer sebzeleri de dizerek kule yapın. Her katı farklı renk kule yapın. Siz kulenizi yaparken sizi taklit etmekten yorulan bebeğiniz atıştırmaya başlayacaktır.

 • İlk kitabım; ihtiyacınız olan malzemeler; kalın karton, şeffaf yapışkan kağıt, fotograf, ip, delgeç, tutkal.

Bebeğinizin her gün gördüğü / yakın arkadaşlarınız, ailenizin ve elbette bebeğinizin fotoğraflarını toplayın. En çok sevdiği oyuncağının fotoğrafını unutmayın. Beraber gezerken topladığınız bir yaprak / çiçek ya da bebeğinizin o gün çizdiği bir resmide kullanabilirsiniz.

Kartonların üzerine fotoğrafları yapıştırıp üzerini plastik kap kâğıdıyla kaplayın. Delgeçle 4 delik delip bütün kartonları ipten geçirin. Bu dönemde gece yatmadan önce kullanacağınız bu kitap ilerde çok eğlenceli bir albüm olacaktır.

 • Uçan oyuncaklar; malzemeler; kağıt havlu rulosu, gazete, koli kapağı (kesilmiş),yumuşak hafif oyuncak .

Mutfak rulosunun içine buruşturulmuş gazete kâğıtlarıyla doldurun. Kestiğiniz koli kapağını üzerine yerleştirin ve aşağıda kalan kısma oyuncağı oturtun. Elinizde yukarıda kalan kısma vurup oyuncağı uçurun. Bebeğiniz artık oyunu öğrenmiştir. Sebep – sonuç ilişkisini geliştirecektir. Sert vurursam uzağa uçar, yumuşak vurursam yakına.

 • Leğen, kova farklı boyutlarda ve renklerde kaplar, su. Ortalık sulanacağı için bahçe veya balkon daha uygun olabilir.

Leğene su doldurun ve kapları yanına sıralayın. Kaplara su doldurup boşaltın ve bebeğinize teker teker kapları uzatıp doldurup boşaltmasını isteyin. Uzmanlaştığında leğenin yanına bir kova koyun. Küçük kaplarla büyük kovayı nasıl doldurabileceğini öğretin. El – göz koordinasyonu, mekansal ilişkileri öğrenir.

To Top